نمای چوبی3

نمای چوبی

امروزه توجه معماران و طراحان ساختمان حتی مسئولین مرتبط در شهرداری، بر نمای چوبی ساختمانها نسبت به قدیم بیشتر شده است. نمای ساختمانها در گستره زمان نشان دهنده رشد فرهنگ، بافت فرهنگی، مصالح ساختمانی و روانشناسی معماری است.
بدون شک متریالی به اندازه چوب نمیتواند ظاهر یک ساختمان را متمایز و زیبا جلوه دهد. نمای چوبی بیشتر در ساختماهای با سبک شیروانی به کار میرود اما امروزه در ساختمانهای مدرن چوب و حتی طرح چوب نیز مورد استفاده قرار میگیرد. احتمال میرود که نیاز بشر به طبیعت و متصل شدن به آن، عامل اصلی تمایل او به استفاده از چوب و متریالهای ارگانیک دیگر باشد.
از آنجایی که نمای ساختمان یکی از مهمترین بخشهای ساختمان میباشد پس میتواند به بهترین نحو زیبایی ساختمان را به نمایش بگذارد.علاوه بر این نمای ساختمان میتواند محافظت کننده¬ای باشد در برابر عوامل محیطی و همچنین عایق انرژی محسوب میگردد . با توجه به نماهای تقریبا شبیه به هم ساختمانها و یکنواخت شدن ظاهر خیابانهای سطح شهر در برهه هایی از زمان بواسطه کپی برداری طرح نماهای دیگر ساختمانها، طرح نمای چوبی میتواند بهترین گزینه برای جلب توجه دیگران به خود باشد.
با پیشرفت در علم CLT (تخته چند لایه)، جای تعجب نیست که محبوبیت رو به رشد ساختمان های چوبی و نمای چوبی در ساخت و ساز تجاری وجود داشته باشد.
نمای چوبی ساختمان این خاصیت را دارد که علاوه بر خودنمایی خود، کلاس یک محله را نیز بالاتر ببرد. اگر تمامی ساختمان های محله به شیوه مناسب از الگوی همسایگی استفاده کنند، به مرور زمان آن محله تبدیل به یکی از خاص ترین مکان ها برای زندگی تبدیل خواهد شد. مشکل دیگر هم دقیقا همین جاست، اینکه کسی به الگوی همسایگی توجهی ندارد و هر معمار و خانه داری راه خود را می رود بدون اینکه به سازهای اطراف توجهی داشته باشد. به هر حال همه ما دوست داریم نماهای چوبی و متفاوت را بیش از پیش در سطح شهرهایمان مشاهده کنیم امیدواریم این اتفاق در آینده رخ بدهد.

 

نمای چوبی
یکی از جدیدترین روش های مقاوم سازی چوب ، ترمو وود(ThermoWood) میباشد. کیفیت چوب ترمو وود در چوب نمای ساختمان به عوامل زیر بستگی دارد :
1. مواد اولیه
2. میزان حرارت
3. انجام عملیات ترمو استاندارد
کشور فنلاند دارای آب و هوای مخصوصی است که که باعث شده تولید چوب ترمو دارای کیفیت بالایی باشد.
چوب فنلاندی درجه کیفیت های مختلفی دارد. کیفیت چوب های شمال فنلاند از جنوب فنلاند بیشتر میباشد. زیرا چوب های شمال فنلاند تراکم بیشتری نسبت به چوب های جنوب فنلاند دارد. در چوب نمای ساختمان ها از چوب های شمال فنلاند که کیفیت بهتری دارد استفاده میشود.
استاندارد های فرایند ترمووود در نمای چوبی :
برای این که محصول ما از کیفیت بالایی برخوردار باشد باید از استاندارد های فرایند ترمو وود استفاده کرد. که این استاندارد ها شمال موارد زیر میباشد :
1. میزان حرارت
2. روند افزایش و کاهش حرارت
3. طول مدت حرارت دهی

 

نمای چوبی1
اگه محصولاتی که تولید میشود مطابق با استاندارد های تایید شده انجمن فنلاند نباشد ، از نظر ظاهری فرق زیادی با محصول غیر استاندارد ندارد. اما در واقع در درون چوب ترک هایی ایجاد میشود که نمیتوان آن را به راحتی تشخیص داد که این ترک ها با تنش های محیطی رشد میابد و بزرگتر میشود و در سطح چوب نمود پیدا میکند.
بنابراین برای چوب های مورداستفاده در نما باید فرآیند استاندارد صورت بگیرد تا کیفیت مطلوبی داشته باشد. تا دارای ویژگی های لازم برای استفاده در شرایط های مختلف محیطی و آب و هوایی باشد.

با توجه به رشد فزاینده صنعت در مورد اثرات کربن و اثرات زیست محیطی ساختمان ها ، خواص پایدار چوب تبدیل به یکی از نقاط کلیدی فروش آن شده است.
با این حال، “پایداری” نمای چوبی به بیش از مزایای ذخیره سازی کربن گسترش می یابد. کلینتون اسکوئچ، مدیر توسعه بازار ملی Boral Timber، می گوید: همچنین یک ماده با خصوصیات حرارتی طبیعی است که می تواند کارایی مواد عایق را به حداکثر برساند. او توضیح می دهد: “چوب یک ماده عایق طبیعی است که جابجایی هوا را در ساختار سلولی آن ایجاد می کند تا مانع طبیعی و گرمایشی ایجاد شود.”
از مزیتهای نمای چوبی برای ساخت و ساز، چوب سبک وزن با کمترین هدایت حرارتی است. طراحی ساختمانها با تمرکز بر بهره وری انرژی از طریق چوب سبک وزن می تواند استفاده از انرژی های غیر قابل تجدید را به حداقل برساند و راحتی را به حداکثر برساند. این کار به نتیجه عملکرد خوبی منجر می شود – به دلیل اینکه چوب در معرض حرارت قرار نگیرد، انرژی کمتر برای تنظیم درجه حرارت در یک ساختمان لازم میشود.
چوب به عنوان یک ماده طبیعی در مقابل بتن و فولاد رقابت میکند. رطوبت برای چوب میتواند خطر جدی باشد، زیرا رطوبت باعث ایجاد قارچ و پوسیدگی میشود.طول عمر به معنی مقاومت در برابر پوسیدگی چوب و حمله حشرات است – تمام چوب های معمولی مورد استفاده رتبه بندی شده اند و ما می توانیم کلاس های 1 یا 2 را برای بهترین نتایج توصیه کنیم. برخی از چوب پنبه ها در خدمات نسبت به دیگران پایدارتر هستند.

 

نمای چوبی2
نکاتی درمورد نمای چوبی ساختمان :
چوب تنوع بالایی در رنگ آمیزی دارد و دارای طیف و بافت چشم نوازی میباشد. پرکاربردترین چوب برای استفاده در نما و کف سازی ، سرو و صنوبر و کاج میباشند. محصولات چوبی مورد استفاده در بام چوب سدر میباشد چون چوب سدر به طور طبیعی در برابر خورشید ، آب و پوسیدگی مقاوم میباشد.
نکته : از روش های مختلفی میتوان چوب را برای بهبود دوام و عدم آسیب پذیری در شرایط سخت که در برابر فشار و حریق مقاوم شوند ، فرآوری کرد.

برای اطلاع از قیمت نمای چوبی و انواع مختلف آن را میتوانید با شماره های زیر تماس حاصل کنید.

09012600535

02177876559

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.