آجر هلندی چیست؟

آجر هلندی از انواع آجر مصنوعی است که که ترکیبات تولید آن، سیمان و سنگ ریزه و پوکه های صنعتی هستند. آجر هلندی وزن کمی دارد و سبک است و همچنین قطر کمتری نسبت به دیگر آجر ها دارد. به همین سبب استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه برای در نماسازی میباشد.

کشور هلند از گذشته شهرت زیادی به خاطر گل های لاله ی زیبایش پیدا کرده بود. اما کسانی که در صنعت معماری و ساخت و ساز فعالیت دارند نام آجر هلندی را حتما شنیده اند. آجر هلندی که با نام آجرنما دکوراتیو نیز شناخته میشود، جزو به روز و جدید ترین انواع آجرنما ها است که عمدتا برای طراحی داخلی از آنها استفاده میشود.  آجر هلندی از انواع آجر مصنوعی است که که ترکیبات تولید آن، سیمان و سنگ ریزه و پوکه های صنعتی هستند. آجر هلندی وزن کمی دارد و سبک است و همچنین قطر کمتری نسبت به دیگر آجر ها دارد. به همین سبب استفاده از آن بسیار مقرون به صرفه برای در نماسازی میباشد.

آجر هلندی

در هنگام نصب و اجرا بر روی دیوار اندازه ی قطر آن اصلا مشخص نیست و کاملا مثل آجر های دیگر به نظر میرسد. کیفیت این نوع آجر بسیار بالاست و شوره نمیزند. امروزه از این نوع آجر در نماسازی به صورت قابل توجهی استفاده میشود.

مزایا و فواید استفاده از آجر هلندی

آجر هلندی دارای فواید و ویژگی های زیادی میباشد اما مهم ترین مزیت و ویژگی آن که از همه چشمگیر تر است این است که آجر هلندی در رنگها و طرح های متنوع و فراوانی تولید میشود. یکی از دلایلی که استفاده از این نوع آجر بسیار پر طرفدار است و موجب زیبایی میشود نیز همین ویژگی تنوع در رنگ و طرح است.

آجر هلندیگفتیم که آجر هلندی فواید و مزایای بسیاری دارد، در ادامه به برخی از آنها اشاره میکنیم:

 • دارای وزن کم و سبک
 • ویژگی آب گریزی و عدم جذب آب
 • ماندگاری و طول عمر زیاد
 • عدم نیاز به مراقبت و محافظت زیاد و تعمیر
 • در مقابل نور و اشعه خورشید با ثبات و پایدار است
 • دارای مقاومت و استحکام بالا مثل سنگ های طبیعی
 • سهولت و آسانی در نصب و اجرا
 • دارای مقاومت بالا در مقابل رطوبت و گرد و غبار
 • امکان نصب بر روی هرگونه سطح صافپ
 • مقاومت در برابر آتش سوزی و غیر قابل اشتعال
 • ساخت و تولید در سایز و ابعاد متفاوت
 • مقاومت و پایداری در برابر شرایط آب و هوایی تمام فصل ها
 • پخت مناسب و کافی در کوره های آجر پزی و بالا رفتن مقاومت

آجر هلندی

 چگونگی استفاده از آجر هلندی

در ابتدا باید توجه کرد که سطح یا دیواری را که قرار است بر روی آن آجر ها را نصب کنیم با ابتدا کامل با سیمان بپوشانیم. و در ادامه با کاردک های مخصوص، چسب کاشی یا بتن را روی سطح آجر هایمان پخش میکنیم. و در نهایت آجر هایمان را بر روی سطح یا دیوار مورد نظر چیده و میچسبانیم، با خرج مقداری سلیقه و نظم میتوانیم آثار بسیار زیبایی خلق کنیم. دمای لازم برای چسباندن دمایی بین 5 تا 35 درجه ی سانتیگراد می باشد. در ضمن باید توجه داشت که این روش نصب و چسباندن برای داخل بنا و ساختمان و محیط هایی که رطوبت موجود در آنها کم باشد مناسب می باشد.

آجر هلندی

امروزه آجر نمای هلندی یکی از مدرن ترین انواع آجر است که در ساخت انواع بنا های سنتی و مدرن مورد استفاده و توجه قرار گرفته است. همچنین آجر نمای هلندی به خاطر رنگ جذاب و سادگی ویژه ای که دارد استفاده از آن سبب به وجود آمدن محیطی گرم و صمیمی و آرامش بخش و مکانی دنج میشود.

آجر هلندی در سال های اخیر به یکی از محصولات پر کاربرد در صنعت نماسازی مبدل شده است که زیبایی و جلوه ی خاصی به بنا می بخشد. همچنین آجر هلندی دارای قیمت مناسب و مقاومت و استحکام بالاست و در عین حال زیبایی خاصی نیز دارد و تمام این ها باعث شده که آجر هلندی به گزینه ی مناسبی برای استفاده باشد.

آجر هلندی

آجر هلندی

آجر هلندی

آجر هلندی

آجر هلندی

آجر هلندی

آجر هلندی

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.